Kdo jsme

Něco málo nás a jak jsme vznikli

Roman Schmock - 17. dubna 2023

Kdo jsem

Vystudoval jsem techniku, která mě stále baví, ale život člověka se většinou ubírá různými směry. Technik

Pocházím z oblasti, kde je ruční výroba dlouhou tradicí a mnoho řemesel se předává z generace na generaci. Myslím si, že by byla velká škoda, kdyby tato řemesla a specifické techniky ruční výroby úplně vymizely. I v současné technologické době má kvalitní umělecká práce a poctivá ruční práce nezastupitelné místo v našem životě.

Moje manželka Jindřiška ráda experimentuje s různými druhy tvoření a její velkou vášní se stala frivolitková krajka tvořená pomocí speciální frivolitkové jehly. Z této techniky se postupně zrodila i její kniha “Frivolitkování jehlou”. Samozřejmě se nezaměřovala pouze na frivolitky, ale postupně se Jindřiška naučila i základy paličkované krajky a dále se zdokonalovala.

Začínali jsme s manželkou prodejem ručně vyráběných šperků z frivolitkové krajky na místních trzích a jarmarcích. Postupně jsme si však uvědomili, že lidé se zajímají nejen o hotové výrobky, ale i o materiály, které jsme používali. A tak jsme postupně začali rozšiřovat náš sortiment. Stále jsme si to však užívali jako zábavu a koníčka. Frivolitkování jehlou

A něco knázvu JIMOT

Náš obchod jsme pojmenovali Jimot - což je kombinace počátečních písmen manželčina křestního jména Jindřiška a z něčeho co možná na první pohled může vypadat jako trochu nesmyslné a chaotické motání. Při vzniku frivolitkové krajky se totiž motá nitka kolem jehly a vzniká tak krajka s nádhernými ozdobami. Takže JIndřiščina + MOTanice = Jimot. JIMOT

Jsme hrdí na to, že můžeme pomoci udržet živou tradici ruční výroby a předat ji dál dalším generacím. Věříme totiž, že kvalitní um a poctivá ruční práce mají nezastupitelné místo v našem životě, i v dnešním světě, kde je všechno podřízeno rychlosti a efektivitě. A kdo ví, třeba i vaše kreativní koníčky se promění v úspěšné a zábavné podnikání.

Ale hlavně ať vám tvoření přinese mnoho radosti.

Roman